Voit katsella uutiskirjeemme myös selaimessasi

Painituloksia Tallinnasta - Suomelle maaotteluvoitto, Akseli Tarino sarjavoittoon

Perjantai-iltana 24.10. käytiin Tallinnassa kreikkalais-roomalaisen painin Viro-Suomi -maaottelu, josta Suomi nappasi hienon 6-2 voiton.

Tänään lauantaina painittiin kv. Kristjan Palusalu -turnaus, jossa parhaiten suomalaisista paini Järvenpään Voimailijoiden Akseli Tarino, joka voitti sarjansa 75 kg finaalissa kovan ukrainalaisen Ruslan Oleksenkon. Sarjassa 59 kg Helsingin Tarmon Mazyar Shirmohammadi selviytyi myös finaaliin, mutta joutui tunnustamaan Bulgarian Radoslav Vasiljevin paremmakseen.

 - Hienoja otteita ja mukavaa venymistä kumpanakin päivänä nuorelta porukalta. Sarjavoitot ja finaalipaikat kansainvälisessä turnauksessa on aina kovia saavutuksia, kommentoi päävalmentaja Juha Lappalainen.

Lisätietoja: päävalmentaja Juha Lappalainen, 0443030273, juha.lappalainen@painiliitto.net

Viro-Suomi -maaottelu (24.10.):

Viro -Suomi 2-6

59 kg: Rainer Viilver - Mazyar Shirmohammadi pv 1-10
66 kg: Magnus Biirits - Arttu Kalliolevo pv 0-2
71 kg: Pauno Pajuviidig - Lari Hirvi pv 1-3
75 kg: Silver Togen - Akseli Tarino pv 0-9
80 kg: Hardo Toots - Jarno Ålander pv 1-3
85 kg: Raido Liitmäe - Antti Mäkinen pv 0-2
98 kg: Ardo Arusaar - Elias Kuosmanen pv 8-0
130 kg: Heiki Nabi luovutus

Kristjan Palusalu -turnauksen (25.10.) tulokset:

59 kg:
1. Radoslav Vasiljev (BUL)
2. Mazyar Shirmohammadi (Helsingin Tarmo)
3. Sergeyi Storozenko (UKR)
6. Jami Torjama (Järvenpään Voimailijat)

66 kg:
1. Mateusz Bernatek (POL)
2. Daniello Di Feola (SWE)
3. Grzegorz Wanke (POL)
9. Arttu Kalliolevo (Porin Painimiehet)
10. Toni Ojala (Järvenpään Voimailijat)
13. Lauri Mähönen (Lapin Veikot)

71 kg:
1. Daniel Rutkowski (POL)
2. Kristaps Kalnakarklis (LAT)
3. Edgar Melkunov (POL)
4. Lari Hirvi (Helsingin Haka)
5. Jerry Pitkänen (Helsingin Tarmo)
7. Oskari Lehtonen (Järvenpään Voimailijat)

75 kg:
1. Akseli Tarino (FIN)
2. Ruslan Oleksenko (UKR)
3. Silver Tõgen (EST)

80 kg:
1. Ruslan Isakov (RUS)
2. Aleksandrs Visnakovs (LAT)
3. Daniel Aleksandrov (BUL)
4. Jarno Ålander (Helsingin Tarmo)
7. Olli Uotila (Ylä-Tikkurilan Kipinä)

85 kg:
1. Tadeusz Michalik (POL)
2. Nikolai Dobrev (BUL)
3. Alo Toom (EST)
7. Riku Liikkanen (Helsingin Haka)
9. Antti Mäkinen (Ylä-Tikkurilan Kipinä)

98 kg:
1. Ardo Arusaar (EST)
2. Maxim Safaryan (RUS)
3. Radoslaw Grzybicki (POL)
5. Elias Kuosmanen (Järvenpään Voimailijat)
8. Arttu-Petteri Klami (Kotkan Paini-Miehet)

130 kg:
1. Heiki Nabi (EST)
2. Lyubomir Dimitrov (BUL)
3. Mantas Knystautas (LTU)